У системі публічних закупівель Прозорро, лоти на покупку газу складають в середньому від 50 до 200 тисяч гривень.
На ціну на природний газ постійно впливають ситуації на міжнародних ринках, де ціни змінюються в залежності та багатьох факторів. Ця мінливість ринку призводить до потреби коригування поточної ціни на газ.
Як показує практика попередніх років, при складанні допорогових договорів, які стосувалися додаткових угод, більше половини з них стосувалися саме зміни ціни.
Для недопущення корупційних схем і безконтрольного здорожчання газу та інших енергоносіїв, торги відбуваються у системі Prozorro.
Згідно до тлумачення, запропонованого Міністерством економічного розвитку та торгівлі України (№3304-04-54265-06 від 11.12.2018), зміна ціни на природний газ у публічних закупівлях відбувається за допомогою формули розрахунку, на яку впливає динаміка курсу євро, коливання курсу гривні відносно валюти, зміна цін на міжнародній біржі (Natural gas NCG Eur/MWh month+1) та цін на українській біржі.
Щоб не рахувати самому, був створенний газовий калькулятор www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/. І хоча формула виглядає складно, вона все рахує очікувану вартість вірно та автоматично, захищаючи вас від необгрунтованого підвищення цін.
Ви может ввести дату, коли був підписан контракт, актуальної на даний момент ціни та дату, на яку заплановані зміни до діючого контракту, наприклад коли створюється додаткова угода, та попередню ціну за 1000 м3 природного газу. В результаті формули розрахує для вас нову ціну.
Формула автоматичного розрахунку усуває причини для необґрунтованого збільшення ціни та умови щодо виникнення конфлікту інтересів, тому що прив’язує ціноутворення до коливань на європейських хабах.
Щоб не залишитися без газу і закупівля пройшла успішно, коректно визначайте у договорі умови, необхідні для перегляду ціни. Це дає можливість варіювати як у разі підвищення, так і зниження цін. До підтверджуючих документів відноситься частина 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Якщо ви не впевнені у власних документах, кращє звертайтеся до перевіреної консультації з представниками ринку.
Періодичність зміни цін можна прив’язати до коливань на європейських хабах від 5 і вище процентів або переглядати щоміся. Лише істотне коливання цін на міжнародному ринку може впливати на перегляд поточної ціни.
У будь якому випадку краще користуватися онлайн-калькулятором.